در هارد دیسک ها باید ابتدا برای استفاده هارد را پارتیشن بندی کرد و پارتیشن ها را فرمت کرد . ولی چه نوع فرمتی ؟ این مقاله را با ما همراه باشید. فرق بین High Level Formatting و Low Level Fromatting

 

فرق بین High Level Formatting و Low Level Fromatting

فرق بین High Level Formatting و Low Level Fromatting


High Level Fromatting چیست؟

هر وفت بخواهید هاردی را فرمت کنید ابتدا نوع فرمت را باید انتخاب کنید حالا هر نوعی که باشد مثل FAT16 یا NTFS و یا exFAT … که در واقع هر کدام یک نوعی از سیستم فایل هایی است که روی هارد دیسک File System می باشند به طور کلی افراد عادی قطعات و بخش های میکانیکی ایی که روی هارد هست را آشنایی ندارند.

بنابراین زمانی که شما دیسکی را فرمت می کنید باید یک نوعی از سیستم فایلها را انتخاب کنید که قصد دارید طبق آن دیسک جدید را تنظیم کنید به این عمل High Level Formatting گفته می شود و توجه شما به تغییرات سخت افزاری هارد دیسک نیست و فقط به فکر این هستید که هارد آماده برای پر کردن باشد که فایلهایی را داخلش جا داد.

High Level Formatting مثل یک نقشه می ماند که اقدام به خبر رسانی Kernel می کند ، (هسته ایی که مسئول کنترل سیستم عامل و ارتباط عملیات با یکدیگر است) که فایل ها کجا و به چه روشی ذخیره می شوند و زمانی که به این نوع فرمت دست می زنید ، بنابراین اقدام به بازسازی سیستم فایل ها می کنید و ارتباط بین آن و سیستم فایل ها را حذف کرده و در نتیجه اقدام به رابطه جدید برای فایل ها کرده اید که به طبع مشخص است که فایل های قدیمی حذف شدند و به همین خاطر سیستم فایل ها قادر به خواندنشان نیست که در واقع مسئول خبر رسانی از سیستم عامل است به اینکه فایل هایی اینجا یافت می شود یا خیر. به این معنی که فایل های قدیمی همیشه هستند منتهی فایل های جدید جای آنها را گرفتند.

بخوانید   آیا وای فای مضر است؟

خوب حالا اگر بخواهید هارد دیسک را آماده کنید منتهی بدون وجود فایل های قدیمی از بیخ و بن که هیچ امیدی به بازگشتشان نیست اینجا صحبت از Low Level Formatting می شود.

 

 

Low Level Formatting چیست؟

Low Level Formatting عبارت است از آماده کردن و بازسازی دیسک و بازنویسی دیتا روی هارد به طور مستقیم روی بخش های مکانیکی ایی که دیتا را روی آن ذخیره می کند که البته این جا منظور دیسک مدیا Platters است در این مورد شما دیگر اهتمامی به یک پارتیشن یا بیشتر ندارید و هیچ سیستم فایلی را که روی هارد موجود است ، مورد نظر نداشته حتی به نوع هارد ، بلکه شما با بخش های سخت افزاری کار دارید نه نرم افزاری.

 

 

فرق بین Low Level formatting و High Level Formatting

بخشهای Tracks و Cylinders و جزء کوچکتر Sectors

همانطور که می دانید هارد به بخشهای Tracks و Cylinders و جزء کوچکتر Sectors تقسیم می شود و در هر قطعه تعداد معینی بیت bits حالا ۰ یا ۱ وجود دارد و آنچه که شما به هنگام Low Level Formatting انجام می دهید این است که اقدام به توزیع مجدد این قسمت ها و بازنویسی روی هر بیت موجود در هارد مثل روز اول می کنید بنابراین امکان بازیابی فایل های برای بار دیگر امکان نخواهد داشت.

بعد از انجام Low Level Formatting شما اقدام به High Level Formatting می کنید تا اینکه سیستم فایل های هارد را ایجاد کنید چرا که آن وقت می توانید فایل ها را روی آن ذخیره نمایید.

بخوانید   تشخیص آنتی ویروس ارجینال نود32 از تقلبی

 

چه وقت باید Low Level Formatting کنیم؟

البته ما توصیه نمی کنیم جز در موارد ضروری چون به هر حال اطلاعات قابل بازیابی نخواهند بود اما در مواردی که مجبور می شویم که به آنها اشاره خواهم کرد:

زمانی که بخواهید هارد و فلش خود را بفروشید و نمی خواهید هیچ کسی قادر به بازیابی اطلاعات آن هارد و فلش باشد.

وقتی که بخواهید ویروسهایی که ریشه دواندن در هارد را حذف کنید و با روش های معمول موفق به پاکسازی نباشید.

گاهی اوقات Low Level Formatting بهترین روش برای بعضی از حالت های بدسکتور است.

بازدید: ۷۰

عضو کانال تلگرام ما شوید : @rayanety

به وب سایت های دیگر ما هم سر بزنید :

نجو - خدمات گسترده کامپیوتری و اینترنتی و تهیه سفارشات مختلف شما

STAO - سیستم تکمیل آموزش آنلاین نور ، برای آموزش سریعتر ، ارزانتر و بهتر

درباره محمد فاضلی

محمد فاضلی هستم متولد 8 تیر 1363 در گنبد . لیسانس حسابداری و مدارک مختلف کامپیوتری از سازمان فنی حرفه ای کشور دارم . بیش از 14 ساله که جسته و گریخته در سایت و آفلاین به مردم عزیزمون خدمات می رسونم و الان از حدود سال 93 با فاضلی رایانت در خدمت شما هستم .

ارسال دیدگاه