کامپیوتر ها امروزه جزئی جدایی نا پذیر از زندگی ما هستند . چه به صورت ماشین حساب رو میزی چه به  شکل کامپیوتر های متوسط رو میزی و یا موبایل های کوچک همیشه همراه . یکی از بزرگترین مشکلات کامپیوتر ها گرمای ایجاد شده در اثر فعالیت و محاسباتی است که انجام میدهند . اگر گرمای ایجاد شده مهار نشود میتواند به نابودی قطعات منجر شود . برای جلوگیری باید تنظیمات حرفه ای فن های کامپیوتر را بدانید.

تنظیمات حرفه ای فن های کامپیوتر

تنظیمات حرفه ای فن های کامپیوتر

یکی از معمول ترین سیستم های خنک کننده کامپیوتر های رو میزی استفاده از فن های ۶ یا ۸ یا ۱۲ سانتی متری است. اگر سیستم شما از پاوری قوی استفاده میکند و اگر تعداد زیادی فن بر روی سیستم شما نصب شده بد نیست با خواندن این مقاله سیستم خود را دوباره بررسی کنید تا ببینید آیا این فن ها به صورتی اصولی و در بهترین شرایط به انجام وظیفه مشغولند و یا تنها در حال استفاده از منابع سیستم می باشند .

 

مرتب سازی داخل کیس

قبل از بررسی فن ها باید مسیر باد ورودی و خریجی و فضای داخلی کیس خود را بهینه کنید . سعی کنید تمام کابل ها را با کمک بست های پلاستیکی جمع کنید و تا حد امکان کمترین فضا را به آنها اختصاص دهید . بهتر است در مسیر وزش باد فن هیچ کابلی نباشد تا تبادل هوا به بهترین نحو انجام شود .

 

 

جهت های کیس

برای تبادل بهتر هوا باید جهت های مربوط به بدنه کیس را بدانیم .

جلوی کیس – قسمتی که معمولا دی وی دی رام و دکمه ها قرار دارند . این قسمت رو بروی شماست .

بخوانید   كلید های میانبر ویندوز XP

پشت کیس – معمولا قسمتی که کابل های برق و مانیتور و کیبرد و … وصل میشود پشت کیس است .

بالای کیس – توضیح میخواد ؟

پایین کیس (زیر) – قسمتی که پایه های کیس و بر روی زمین قرار میگیرد .

سمت راست – این قسمت معمولا به وسیله صفحه نگهدارنده مادربرد بسته است و کاری با آن نداریم .

سمت چپ (درب کیس) – قسمتی که با برداشتن درب کیس قطعات نمایان میشوند . به این قسمت درب کیس میگویم.

 

 

قسمت ورودی هوا

خوب ورودی هوا باید باز باشد . قسمت هایی که پیشنهاد میشود جلو –  زیر و روی درب کیس میباشد . فن هایی که در این قسمت ها نصب میشوند باید طوری به بدنه وصل شوند که هوای بیرون را به داخل کیس بفرستد . برای آشنایی با تنظیمات حرفه ای فن های کامپیوتر در قسمت ورودی هوای تازه با ما باشید .

 

جلوی کیس

فنی که در این قسمت قرار میگیرد یکی از بیشترین ورودی های کیس است . معمولا از فن های ۸ تا ۱۲ سانتی برای این قسمت استفاده میشود . این فن ها به خنک کردن هارد و جریان یابی بیشتر هوا کمک میکنند .

 

زیر کیس

بهتر است اگر امکانش را دارید و زیر کیس شما دارای سوراخ های زیادی است یک فن ۶ یا ۸ سانتی را طوری در این قسمت نصب کنید که هوا را به درون کیس بمکد. البته دقت کنید که باید کیس شما دارای پایه های نیم سانتی یا بیشتر باشد . همچنین نباید کیس بر روی فرش قرار بگیرد . چرا که در این حالت تنها پرز های فرش را به داخل میکشد و هیچ تبادل هوایی ندارد .

بخوانید   فروشگاه آنلاین رایگان

این فن بیشتر به خنک کردن کارت گرافیک کمک میکند . همچنین در به جریان انداختن هوای وارد شده از قسمت جلوی کیس کمک میکند .

 

روی درب کیس

بر روی درب کیس بین ۱ تا ۴ فن قرار میگیرد . بسته به نوع طراحی شرکت سازنده امکان قرار گیری یک یا چند فن بر روی درب وجود دارد. معمولا حداقل یک فن برای کمک به ورود هوا برای فن CPU  تعبیه میشود . این فن تقریبا در بالای فن CPU قرار گرفته و هوای خنکتر بیرون را مستقیما به فن CPU میدمد.

در برخی از مدل های کیس فنی هم بر روی گرافیک و رم ها قرار میگیرد .

 

 

قسمت خروج هوا

همانطور که قسمت ورودی هوا باید باز باشد قسمت خروجی هوا هم باید با بیرون تبادل داشته باشد . هوایی که در داخل گرم می شود باید به بیرون از کیس منتقل شود تا هوای تازه مجددا بتواند وارد شود . قسمت هایی که خروجی هوا هستند عبارتد از  بالا و پشت کیس. برای تنظیمات حرفه ای فن های کامپیوتر در قسمت خروجی گرما با ما باشید.

 

بالای کیس

در بعضی از کیس ها یک فن بر روی سقف کیس ( بالای کیس) نصب شده. تا بتواند هوای گرم شده داخل را از بین شیار های بالای کیس به بیرون منتقل نماید. با توجه به بالا رفتن هوای گرم. این کار باید در خنک سازی فضای داخلی کیس بسیار موثر باشد .

البته با توجه به قرار گیری پاور کیس در قسمت بالای کیس. و مکنده بودن. فن آن باید فن پاور را هم به نوعی فن مکنده. به بیرون کیس در قسمت بالای کیس قرار داد.

بخوانید   تنظیمات نمایش پوشه ها در ویندوز 10

 

پشت کیس

همانطور که گفته شد فن پاور کامپیوتر هم یک فن خروجی می باشد. با توجه به بالای کیس بودن پاور ( در اغلب موارد ) فن پاور را در قسمت خروجی بالا ذکر کردیم. ولی در عمل هوای ورودی از داخل کیس به پاور از پشت کیس خارج میشود.

در بیشتر کیس ها در قسمت کنار پورت های مادربرد ( USB و صدا و … ). فضایی برای قرار گیری یک یا دو فن ۶ یا ۸ سانتی واقع شده است. این فن ها هم باید به صورت خروجی عمل کنند تا هوای گرم شده از آنها به خارج منتقل شود .

 

 

مصرف انرژی

در نهایت دقت کنید. که از چه فنی و با چه مقدار مصرف یا تولید صدایی استفاده میکنید. و اینکه فن شما مستقیما به مادربرد وصل شده. و برق مورد نیاز خود را از آن تهیه میکند و یا از پاور . دقت کنید. که مقدار مصرف برق قطعات از ۸۰ درصد توان واقعی پاور بالاتر نرود. اگر مقدار توان واقعی پاور خود را نمیدانید سری به مقاله ما بزنید .

توان واقعی پاور

 

برای آشنایی بیشتر با نگهداری از سیستممی تونید این مقالات ما رو هم مطالعه کنید :

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – شرایط محیطی

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – سخت افزار – تامین برق

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – سخت افزار – قطعات داخلی

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – سخت افزار – قطعات خارجی

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – نرم افزار

 

امیدواریم که تنظیمات حرفه ای فن های کامپیوتر را متوجه شده باشید و بیشترین استفاده را در سیستم خود ببرید .

بازدیدها: ۶۰

عضو کانال تلگرام ما شوید : @rayanety

به وب سایت های دیگر ما هم سر بزنید :

نجو - خدمات گسترده کامپیوتری و اینترنتی و تهیه سفارشات مختلف شما

STAO - سیستم تکمیل آموزش آنلاین نور ، برای آموزش سریعتر ، ارزانتر و بهتر

درباره محمد فاضلی

محمد فاضلی هستم متولد 8 تیر 1363 در گنبد . لیسانس حسابداری و مدارک مختلف کامپیوتری از سازمان فنی حرفه ای کشور دارم . بیش از 14 ساله که جسته و گریخته در سایت و آفلاین به مردم عزیزمون خدمات می رسونم و الان از حدود سال 93 با فاضلی رایانت در خدمت شما هستم .

ارسال دیدگاه