Warning: Declaration of ZANBIL_Mega_Menu_Walker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /home3/fazelpc1/public_html/wp-content/themes/zanbil/lib/nav.php on line 540
خدمات کامپیوتری رایانت فاضلی اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری سخت افزار تامین برق

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – سخت افزار – تامین برق

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – سخت افزار – تامین برق

آیا در خانه و محل کار از سیستم های کامپیوتر مثل کامپیوتر های رومیزی و لپ تاپ ها و نوت بوک ها استفاده میکنید ؟ میدانید چگونه باید از این دستگاه های مفید و حساس مراقبت و نگهداری کنید ؟ این مجموعه مطالب را با ما باشید . اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری سخت افزار تامین برق

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری
اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری

درباره کامپیوتر ها و دیگر وسایل دیجیتال باید بدانید که 3 قسمت وجود دارد . قسمت سخت افزار ( که مورد بحث ماست ) قسمت نرم افزار ( که برنامه های سیستم که با آنها سر و کار داریم هستند و در جهت نگهداری اونها بزودی مقاله دیگری آماده میکنیم  ) و قسمت میان افزار  ( که بهتره باهاش کار  نداشته باشیم و فقط در صورت متخصص بودن اقدام به بروز رسانی سالیانه آنها در صورت وجود بروز رسانی اقدام کنیم ) .

 

سخت افزار

در این مقاله درباره مراقبت از سخت افزار سیستم صحبت میکنیم . سخت افزار به بیان ساده اجزای قابل دیدن و لمس کردن سیستم می باشد . پس کلیه قطعات کامپیوتر چه درونی و چه بیرونی سخت افزار سیستم هستند . مانند : هارد – ماوس – کیبرد – مانیتور – رم – سی پی یو – مادربرد – رم و…

برای مراقبت از این قطعات باید به وبسایت هر شرکت سازنده ای سرزده و شرایط استفاده و نگهداری را از وب سایت همان قطعات جویا شویم . ولی قسمتی از موارد مربوط به مراقبط و محافظت از سیستم عمومیت دارند . با ما این سری از مقالات  را دنبال کنید.

 

تامین برق مورد نیاز سیستم

برق خارجی 220 ولت

محافظ = حتما

نوسانات برق یکی از بدترین دشمنان سیستم شماست . برای رفع این مشکل حتما باید از یک محافظ خوب و مناسب استفاده کنید . این بهترین سپر دفاعی برای شماست . هر چند خیلی مطمئن نیست ولی بودنش بهتر از نبودنه . البته اگر یه محافظ خوب پیدا کردین هرچند قیمتش بالا بود حتما بگیرین چون ارزشش رو داره .

 

ترانس= اگر بتونین عالیه

با اینکه محافظ خوبه ولی اگر بتونین از ورود برق همه چی رو رگوله کنین بهتره . چون محافظ فقط محدوده ولتاژ مشخصی رو اجازه عبور می ده و باقی ولتاژ ها برق رو قطع میکنه . ولی ترانس برق رو با هر ولتاژی ( محدوده ای بیشتر از محافظ ) به ولتاژ 220 مناسب سیستم تبدیل میکنه .

 

منبع برق UPS = اگر کار دائمی دارین حتما

خوب محافظ فهمیدیم چیه . ترانس فهمیدیم چیه . حالا UPS چیه ؟ UPS در واقع یه باتری با یه مبدل برق 12 به 220 ولته . و کارش اینه که وقتی برق خیلی ضعیف یا خیلی قوی میشه یا اگر کلا قطع بشه برق رو براتون تامین میکنه . اگر کار خاصی دارین و طولانی کار میکنی داشتن یه UPS نعمت بزرگیه. اگر میتونین  حدود یک میلیون هزینه کنین میتونین با خیال راحت از سیستم استفاده کنین .

 

برق داخلی

خوب حالا که تفاوت محافظ برق و ترانس برق خانگی و UPS رو فهمیدیم بریم سراغ برق داخلی کیس.

 

پاور = به میزان لازم

حالا که به هر طریق ممکن از برق منزل و ورودی برق سیستمتان مطمئن شدید باید از برق داخلی کیستان هم مطمئن شوید.برای این کار نیاز به تجهیزاتی دارید که ممکن است در هر خانه ای پیدا نشود . اولین وسیله تستر پاور است . این دستگاه در دو نوع دیجیتالی و معمولی موجوده .

 

تستر معمولی پاور ( آنالوگ ) : مدل معمولی فقط دارای چند چراغ کوچک برای نمایش وجود ولتاژ های هر پورت است . نحوه استفاده هم به این صورت است که کابل برق مادربرد را به جای خود وصل میکنیم با اینکار پاور روشن میشود و تقریبا همه چراغ های آن روشن میشود . بعد به ترتیب کابل های دیگر را یکی یکی وصل و جدا میکنیم تا ببینیم همه کابل ها ولتاژ مناسبی دارند ؟

البته با توجه به نور کم یا زیاد میتوان تقریبا متوجه شد که ولتاژ مناسب است یا نه . قیمت این تستر ها در حال حاضر بین 20 تا 40 هزار تومان می باشد

تستر پاور آنالوگ
تستر پاور آنالوگ

 

تستر حرفه ای پاور ( دیجیتال ) : مدل حرفه ایدارای یک صفحه نمایش دیجیتالی بوده و با اتصال کابل ها علاوه بر نمایش دقیق ولتاژ های پاور مقدار دقیق توان واقعی پاور را هم نشان میدهد . نحوه استفاد ه از آن هم تقریبا مشابه تسترآنالوگ است . قیمت این تستر ها بین 60 تا 150 هزار تومان می باشد .

 

مولتی متر : دستگاه بعدی که برای تست پاور میتوان از آن استفاده کرد دستگاه مولتی متر یا ولتمتر است که در اغلب کارگاه های الکترونیک موجود است .این دستگاه برای کنترل ولتاژ و آمپراژ  و مقاوت دستگاه های مختلف استفاده میشود . دقت آن بالاست ولی برای افراد مبتدی ممکن است کمی مشکل باشد . این دستگاه را میتوانید با مبلغی بین 40 تا 120 هزار تومان خریداری کنید .

 

چطور پاور جدا را روشن کنیم ؟ برای استفاده ا این دستگاه باید نشانگر را روی ولتاژ DC محدود 20 ولت بگذارید و بعد با یک تکه سیم کابل سبز و سیاه روی پورت مادربرد را وصل کنید ( البته قبل از این کار پاور را از قطعات جدا کنید . ) تا پاور روشن شود .

 

چطور از پاور جدا ولتاژ گیری کنیم ؟ میتوانید یکی از پراب های مولتی متر را درون یکی از کابل های سیاه مربوط به برق IDE وارد کنید و با اتصال پروب قرمز به رنگ های مختلف کابل مادربرد ولتاژ های مختلف را اندازه گیری کنید.

 

با دنبال کردن باقی مقالات ما در زمینه اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری امیدواریم که هر چه بیشتر از دنیای دیجیتال خود لذت ببرید .

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – شرایط محیطی

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – سخت افزار – تامین برق

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – سخت افزار – قطعات داخلی

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – سخت افزار – قطعات خارجی

اصول نگهداری از سیستم کامپیوتری – نرم افزار

بازدیدها: 80

پیگیری سفارش
لیست مقایسه