فکر نمیکنم که در دنیای امروز کسی باشه که از باتری استفاده نکرده باشه . از گوشی که هر لحظه تو دستمونه تا کامپیوتر و لپ تاپ و ساعت روی دیوار و ریموت کنترل تلویزیون همه از باتری استفاده کنند . ولی آیا با تکنولوژی باتری ها و انواع اونها هم آشنایی دارین ؟ این مطلب رو با ما همراه باشین . آشنایی با تکنولوژی های مختلف باتری ها

 

آشنایی با تکنولوژی های مختلف باتری ها

آشنایی با تکنولوژی های مختلف باتری ها

امروزه از تکنولوژی های مختلفی برای ساخت انواع باتری استفاده می شود. باتری های متعددی در بازار وجود دارد که با فرمول های شیمیایی خاصی ساخته می شوند در این آموزش تمرکز ما بر روی انواع باتری های مورد استفاده در الکترونیک DIY و سیستم های embedded می باشد.

 

اصطلاحات مبحث باتری ها

 

ظرفیت یا Capacity

Capacityبه معنای ظرفیت می باشد. باتری ها برای ذخیره برق به کار می روند و میزان برقی که هر کدام ذخیره می کنند متفاوت است. به این میزان ذخیره برق باتری، ظرفیت می گویند. باتری های با نوع یکسان از لحاظ جریان خروجی از آنها با هم مقایسه می شوند به عنوان مثال باتری های با نوع ۱۰۰۰mAh و یا ۲۰۰۰mAh .

 

ولتاژ نامی یا Nominal Cell Voltage

Nominal Cell Voltage به معنای ولتاژ نامی سلول می باشد. یعنی هنگامی که باتری به طور کامل شارژ است ولتاژ خروجی هر سلول با این نام خوانده می شود. ولتاژ نامی یک باتری به واکنش های شیمیایی درون آن بستگی دارد. مثلا ولتاژ خروجی باتری اسیدی ماشین ۱۲V است و یک باتری سکه ای لیتیم ۳V است. مفهوم واژه نامی در اینجا بسیار مهم است مثلا یک باتری LiPo در هنگام شارژ کامل دارای ولتاژ ۴.۲۳ ولت می باشد و بعد از کمی استفاده به ۳.۷ ولت نامی می رسد و هنگامی که تخلیه می شود ولتاژ آن به ۲.۷ ولت هم می رسد. ولتاژ نامی در انواع باتری ها متفاوت است.

بخوانید   ورزش در محل کار ! چگونه؟

 

شکل ظاهری یا Shape

Shapeبه معنای شکل می باشد. انواع باتری در شکل ها و اندازه های مختلف عرضه می شود. اصطلاح ‘AA’ و دیگر اصطلاحات که به شکل باتری مرتبط است را در زیر مشاهده می کنید:

آشنایی با تکنولوژی های مختلف باتری ها

آشنایی با تکنولوژی های مختلف باتری ها

 

 

شارژی و معمولی یا Primary VS Secondary

Primary به معنای اولیه می باشد و در اینجا معادل مصرف شدنی می باشد یعنی باتری هایی که فقط یک بار قابل استفاده اند و بعد از اتمام غیر قابل استفاده اند. البته این باتری ها را مدت زمان طولانی تری استفاده کرد. این باتری از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیستند.

Secondary به معنای ثانویه می باشد و منظور باتری هایی است که قابل شارژ هستند و بعد از تخلیه شارژ آنها می توان دوباره آنها را شارژ کرد.

شکل و نوع باتری ماده شیمیایی ولتاژ نامی قابلیت شارژ مجدد
AA, AAA, C, and D Alkaline or Zinc-carbon ۱.۵V No
۹V Alkaline or Zinc-carbon ۹V No
Coin cell Lithium ۳V No
Silver Flat Pack Lithium Polymer (LiPo) ۳.۷V Yes
AA, AAA, C, D (Rechargeable) NiMH or NiCd ۱.۲V Yes
Car battery Six-cell lead-acid ۱۲.۶V Yes

چگالی انرژی یا Energy Density

Energy Density به معنای چگالی انرژی می باشد. با ترکیب ظرفیت، شکل و اندازه می توان چگالی انرژی یک باتری را محاسبه کرد. تکنولوژی های متفاوت چگالی های انرژی متفاوتی را رقم زدند مثلا یک پک باتری لیتیم در یک حجم خاص چگالی انرژی بیشتری نسبت به آلکالاین و coin cell دارد.

 

نرخ تخلیه درونی یا Internal Discharge Rate

Internal Discharge Rate به معنای نرخ تخلیه درونی باتری می باشد. آیا تا حالا ماشینی که ۶ ماه متوقف بوده و تازه قراره استارت بزنید رو روشن کرده اید؟  باتری ها هنگامی که بدون استفاده بمانند شروع به تخلیه می کنند. نرخ این تخلیه در طی زمان یک پارامتر مهم برای هر باتری است.

بخوانید   تنظیمات حرفه ای فن های کامپیوتر

 

امنیت یا Safety

باتری ها اساسا به دلیل اینکه انرژی الکتریکی را ذخیره می کنند قابل انفجار هستند. برای جلوگیری از ضرر و زیان ناشی از آن، باتری را باید به شکل بسیار ایمن طراحی کرد. اکثر باتری های لیتیم پلیمر در درونشان مدارهای خاصی دارند که جهت جلوگیری از انفجار و آتش سوزی می باشد. ایمنی در انواع باتری ها متفاوت است.

 

ولتاژ نامی

یک سلول باتری LiPo ولتاژ نامی ۳.۷ ولت را دارد. هنگامی که به طور کامل شارژ می شود یک سلول دارای ولتاژ ۴.۲ ولت است ولی به سرعت به مقدار ولتاژ نامی ۳.۷ ولت می رسد و هنگامی که تخلیه می شود این ولتاژ حدود ۳ ولت می شود. این بدین معنی است که اگر از یک باتری تک سلولی برای پروژه خود استفاده می کنید باید با استفاده از رگولاتور از عهده این تغییر ولتاژها بر بیاید و چنانچه یک ولتاژ مثلا ۵ ولت می خواهید باید دوتا سلول را به صورت سری با هم استفاده کنید که یک ولتاژ ۷.۴ ولت دارید و سپس این ولتاژ را با رگولاتور به ۵ ولت برسانید.

 

شارژ و دشارژ باتری

آشنایی با تکنولوژی های مختلف باتری ها

آشنایی با تکنولوژی های مختلف باتری ها

برای باتری های تک سلولی Lipo شارژرهای متعددی وجود دارد که معمولا با استفاده از USB باتری را شارژ می کنند. باتری های LiPo در برابر شارژ بیش از حد آسیب پذیرند و حتما از شارژهای مخصوص خودشان استفاده کنید. باتری های لیتیم پلیمر در برابر تخلیه شارژ بیش از حد آسیب پذیرند و معمولا در بالایشان یک مدار ایمن برای جلوگیری از تخلیه بیش از حد و حفاظت از باتری دارند و چنانچه ولتاژ باتری به ولتاژ آستانه خود یعنی ۳ ولت برسد جریان را قطع می کند.

بخوانید   سيستم انتقال تماس تلفني يا دايورت

 

به نقل از robouav.ir

بازدیدها: ۳۹

عضو کانال تلگرام ما شوید : @rayanety

به وب سایت های دیگر ما هم سر بزنید :

نجو - خدمات گسترده کامپیوتری و اینترنتی و تهیه سفارشات مختلف شما

STAO - سیستم تکمیل آموزش آنلاین نور ، برای آموزش سریعتر ، ارزانتر و بهتر

درباره محمد فاضلی

محمد فاضلی هستم متولد 8 تیر 1363 در گنبد . لیسانس حسابداری و مدارک مختلف کامپیوتری از سازمان فنی حرفه ای کشور دارم . بیش از 14 ساله که جسته و گریخته در سایت و آفلاین به مردم عزیزمون خدمات می رسونم و الان از حدود سال 93 با فاضلی رایانت در خدمت شما هستم .

ارسال دیدگاه