تشخیص سیستم آلوده با ۱۰ نشانه از وجود بدافزارها در سیستم

حتی اگر تمام قوانین مهم امنیتی را برای سیستم خود مثل آپدیت منظم سیستم‌عامل و برنامه‌های خود، جلوگیری از اسپم‌های آزاردهنده، کلیک نکردن بر روی لیک‌های مشکوک و البته استفاده از یک آنتی‌ویروس مناسب را رعایت کنید، باز هم ممکن است سیستم شما به بدافزارها آلوده شده باشد. اما چگونه از وجود آن باخبر خواهید شد؟ باتوجه به ۱۰ نشانه‌ای که در پایین به آن اشاره خواهیم کرد ممکن است از حضور آن‌ها در سیستم خود باخبر شوید اما خیلی هم از این موضوع خوشحال نباشید چون در رابطه با بدافزارها هیچ اطمینانی وجود ندارد. ولی با این حال ما ۱۰ نشانه از وجود بدافزارها در سیستم را به شما ارئه می کنیم.

spyware or copmputer virus warning sign, vector illustration

spyware or copmputer virus warning sign, vector illustration

۱۰  نشانه از وجود بدافزارها در سیستم

۱. کِرَش(۱‌)های غیرمنتظره: اگر تا به حال وجود کِرَش را در سیستم خود تجربه کرده‌اید، باید بدانید که کِرَش شدن سیستم اتفاقی تاسف‌بار است . اگر در حال حاضر با این مشکل روبه رو شده‌اید سریعا سیستم خود را به منظور جلوگیری از آلودگی‌ها اسکن کنید.

۲. سرعت کند سیستم: اگر هر برنامه سنگینی بر روی سیستم شما قابل اجرا نیست و کلا برنامه‌ها به کندی اجرا ‌می‌شوند بدانید که ممکن است سیستم شما با یک ویروس آلوده شده باشد.

۳. فعالیت بیش از حد‌ هارد‌دیسک: اگر شما متوجه فعالیت بیش از حد‌هارد دیسک، حتی زمانی که کامپیوتر شما غیر فعال است، شده‌اید، این ‌می‌تواند علامتی هشداردهنده از آلودگی پنهانی باشد.

۴. رفتار عجیب و غریب ویندوز: اگر پنجره‌های عجیب و غریب پاپ‌آپ در طی فرآیند بوت شدن ویندوز نمایان شدند این هشداری برای شماست که بیانگر محدود شدن دسترسی شما به درایوهای مختلف بر روی سیستم است و قطعا در اینجا یک مشکلی وجود دارد.

۵. پیام‌های عجیب و غریب: اگر مسیج‌های مزاحمت باری هنگا‌می‌که سیستم شما در حال اجرا است موجب آزار شما شد، به شما هشدار ‌می‌دهد که برنامه‌های مختلف و یا فایل‌ها باز نخواهند شد، که این نشانه خوبی نیست.

۶. فعالیت برنامه‌های بد: اگر برنامه‌های شما از بین ‌می‌روند، خراب ‌می‌شوند و یا خودبه‌خود بدون اینکه شما این کار را انجام دهید، باز ‌می‌شوند و یا این‌که نوتیفیکیشن‌هایی دریافت ‌می‌کنید که یک برنامه بدون فرمان شما تلاش برای دسترسی به اینترنت ‌می‌کند، این نشانه جدی است که شما قربانی بدافزارها شده‌اید.

۷. فعالیت شبکه به صورت تصادفی: زمانی که شما در حال اجرای هیچ برنامه‌ای نیستید و یا به مقادیر بالایی از اطلاعات در اینترنت دسترسی ندارید، اگردر این هنگام روتر شما به طور مداوم در حال چشمک زدن باشد نشان‌دهنده سطح بالای فعالیت شبکه است که این امری غیر عادی است و یک جای کار در اینجا ‌می‌لنگد.

۸. ایمیل‌های نامنظم: اگر ایمیل‌های شما فرستاده نمی‌شوند و یا از مخاطبین خود ‌می‌شنوید که ایمیل‌هایی عجیب‌وغریب از جانب شما دریافت کرده‌اند در صورتی که شما آن‌ها را ارسال نکرده اید، این نشانه‌ای قوی است برای اینکه سیستم شما به خطر افتاده است (یا شاید هم پسورد ایمیل شما دزدیده شده است).

۹. لیست سیاه آدرس آی.پی: اگر شما نوتیفیکیشن‌هایی دریافت ‌می‌کنید که آدرس آی.پی شما به بلک‌لیست اضافه شده است این را لحاظ کنید که کامپییوتر شما در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد و به این معنا است که سیستم شما در معرض خطر قرار گرفته و به عنوان یک بات‌نت برای ارسال هرزنامه‌ها مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد.

۱۰. از کار انداختن غیرمنتظره آنتی‌ویروس‌ها: بسیاری از بدافزار‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که آنتی‌ویروس‌های را غیر فعال کنند در غیر این صورت خود آن‌ها هستند که نابود ‌می‌شوند. بنابراین اگر سیستم آنتی‌ویروس شما به طور ناگهانی غیر فعال شد، نشانه‌ای دیگر از وجود یک مشکل بزرگ است.

مطمئن‌ترین راه برای اینکه مطمئن شوید سیستم شما آلوده شده است انجام اسکن توسط یک آنتی‌ویروس قوی و قابل اعتماد است. اگر شما آنتی‌ویروسی به این منظور نداشته باشید، احتمال آلودگی سیستمتان زیاد ‌می‌شود، شما ‌می‌توانید ابزار رایگان کسپرسکی را جهت اسکن سیستم خود و بررسی آن دانلود کنید.

۱. کِرَش در واقع همان پیام معروف صفحه آبی رنگ مرگ است که به شما در مورد از کار افتادن سیستم هشدار ‌می‌دهد.

منبع: کسپرسکی‌آنلاین

به نقل از داده پرداز متین

Save

عضو کانال تلگرام ما شوید : @rayanety

به وب سایت های دیگر ما هم سر بزنید :

نجو - خدمات گسترده کامپیوتری و اینترنتی و تهیه سفارشات مختلف شما

استاو - سیستم تکمیل آموزش آنلاین برای آموزش سریعتر و بهتر

ارسال دیدگاه