در این قسمت از آموزش  network+  به کانکتور ها می پردازم و مهمترین کانکتور های شبکه را تعریف می کنم.

RJ-45:

RJ  مخفف کلمه Register jack میباشد و یک رابط فیزیکی استاندار است که برای اتصالات مخابراتی و تجهیزات داده به کار می رود.به طور متداول  از این کانکتور برای کابل های twisted pair استفاده می شود.

کانکتور RJ-45  دارای ۸ پین است که هر یک از رشته های کابل twisted pair که مجموعا ۸ رشته می شود در یکی از این پین ها قرار می گیرد.

RJ-45 معمولا  برای اتصال کامپیوترها در شبکه های محلی مورد استفاده قرار می گیرد.

p-t14545x1

RJ-11:

این کانکتور شباهت ظاهری زیادی به کانکتور RJ-45 دارد با این تفاوت که در اندازه کوچک تر تولید می شود.اما از نظر عملکرد متفاوت اند،کانکتور های RJ-11 معمولا برای خطوط تلفن و مودم مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع اتصالات شبکه

انواع اتصالات شبکه RJ11

BNC:

مخفف کلمه British Naval Connector می باشد که اتصالات کابل های کواکسیال هستند.

bnc-two-part

خانواده کانکتورهای BNC شامل  عناصر زیر می باشد :

۱- BNC T-Connector:

از این کانکتور برای گرفتن دو انشعاب از یک کارت شبکه استفاده می شود. این کانکتور T شکل است، یک سر آن به کارت شبکه و دو سر دیگه آن به کابل شبکه وصل می شود.

۲- BNC Cable Connector :

یک نوع pin  یا لحیم است که در انتهای کابل استفاده می شود همانند کابل های ماهواره ها

۳- BNC Barrel Connector:

از این کانکتور برای اتصال دو کابل کواکسیال برای ایجاد کابلی بلند تر استفاده می شود.

۴- BNC Terminators :

از این کانکتور ها در شبکه های BUS استفاده می شود.معمولا در شبکه های BUS در دو انتهای کابل از این کانکتور استفاده می شود تا سیگنال ها را جذب کنند و از برگشت دوباره آنها به خطوط شبکه جلوگیری کنند.

حالا به انواع connector در شبکه های فیبر نوری می پردازم:

کانکتور فیبر نوری بر روی فیبر نوری توسط ابزارهای خاص نصب می شود و امکان انتقال داده را به ما می دهد . برخی از انواع این کانکتورها عبارتند از LC و SC و ST که به دو گروه Multi Mode و  Singe Modeنیز تقسیم می شوند.

۱ ST – :

یکی از انواع کانکتور شبکه فیبر نوری که برای اولین بار به طور گسترده در پروژه های فیبر نوری به کار رفت. این کانکتور برای اولین بار توسط AT&T معرفی شد.این کانکتور شامل یک حلقه ۲.۵ میلیمتری و یک بدنه پلاستیکی یا فلزی و دایره ای شکل می باشد. اگرچه این اتصال تا سال های زیادی محبوب بود اما با گذشته زمان جای خود را به رقبا واگذار کرد.

۲- SC :

SC نیز همانند ST از یک حلقه ۲.۵ متری استفاده می کند.از این کانکتور برای فیبر های Single Mode استفاده می شود. روش نصب این کانکتور از ST آسان تر می باشد.این کانکتور توسط شرکت   NTT ژاپن توسعه داده شده است.

۳-  LC:

LC یکی از کوچکترین و محبوب ترین کانکتور های حال حاضر برای رساناهای فیبر می باشد. این کانکتور از یک حلقه ۱.۲۵ میلی متری تشکیل شده است. این کانکتور همانند RJ-45 از یک اهرم فشاری استفاده می کند.و شبیه SC  مربعی شکل است.

 مبحث اتصالات هم به پایان رسید.امیدوارم تا اینجای کار از آموزش ها لذت برده باشید.

به نقل از تکنولوژی پرتغالی

Save

عضو کانال تلگرام ما شوید : @rayanety

به وب سایت های دیگر ما هم سر بزنید :

نجو - خدمات گسترده کامپیوتری و اینترنتی و تهیه سفارشات مختلف شما

استاو - سیستم تکمیل آموزش آنلاین برای آموزش سریعتر و بهتر

ارسال دیدگاه